admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

1 sierpnia 2017 r. – artykuł w "Kernerman Dictionary News"

Najnowszy numer pisma "Kernerman Dictionary News" (poświęconego aktualnościom leksykograficznym) informuje o przyznaniu drowi Pawłowi Rutkowskiemu nagrody im. Adama Kilgarriffa. W numerze tym opublikowano także tekst Pawła Rutkowskiego zatytułowany "The Corpus of Polish Sign Language and the Corpus-based Dictionary of Polish Sign Language". Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

25 lipca 2017 r. – konferencja w Birmingham

24 lipca jednym z wystąpień plenarnych w trakcie międzynarodowych warsztatów "Corpus-based approaches to sign language linguistics: Into the second decade" był referat zatytułowany "Lexical frequency in Polish Sign Language: A corpus-based study" (autorstwa Piotra Mostowskiego, Joanny Filipczak, Anny Kuder i Pawła Rutkowskiego). Przedstawiał on najważniejsze obserwacje dotyczące częstości występowania poszczególnych znaków PJM w korpusie tego języka. Co ciekawe, w trakcie warsztatów okazało się, że tworzony przez PLM korpus PJM zrównał się ostatnio w liczbie zaanotowanych znaków z największym korpusem migowym świata, czyli opracowywanym w Hamburgu korpusem DGS. Oba korpusy mają obecnie po 425 000 zaanotowanych znaków.
Warsztaty dotyczące języków migowych (z udziałem czołowych specjalistów w zakresie lingwistyki korpusowej) są częścią konferencji 9th International Corpus Linguistics Conference", odbywającej się w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

21 lipca 2017 r. – warsztaty dla nowych anotatorów

Lato w pełni, studenci na wakacjach, a Uniwersytet pusty, ale my nie zwalniamy tempa. Dziś odbyły się warsztaty dla kandydatów na anotatorów. Nasi potencjalni współpracownicy dowiedzeli się, czym jest i jak wygląda korpus PJM i poznali tajniki pracy przy procesie anotacji.

14 lipca 2017 r. – "Nasz język polski 3.2"

Jest już dostępna najnowsza książka do wczesnoszkolnej edukacji językowej "Nasz język polski 3.2" autorstwa Emilii Danowskiej-Florczyk i Piotra Mostowskiego. Książka przeznaczona przede wszystkim do pracy z uczniami głuchymi, którzy nie opanowali języka polskiego w takim stopniu, jak ich słyszący rówieśnicy.

Zachęcamy do informowania o niej nauczycieli pracujących z dziećmi głuchymi.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!

3 lipca 2017 r. – Wysoko zawieszona poprzeczka

W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym Uniwersytet Warszawski przedstawia nauczycieli akademickich różnych Wydziałów UW. W dzisiejszym odcinku cyklu prezentowana jest sylwetka naszego kierownika, dra Rutkowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

29 czerwca 2017 r. – Małgorzata Talipska przewodniczącą Polskiej Rady Języka Migowego

Z wielką radością informujemy, że przewodniczącą Polskiej Rady Języka Migowego (organu doradczego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) II kadencji (na lata 2017-2021) została Małgorzata Talipska, prezes Instytutu Spraw Głuchych, sekretarz Instytutu Polskiego Języka Migowego, a także członek zespołu PLM. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Członkami PRJM zostali także m.in. dr Paweł Rutkowski (kierownik PLM) oraz dr Małgorzata Czajkowska-Kisil (prezes Stowarzyszenia CODA POLSKA. SŁYSZĄCE DZIECI – NIESŁYSZĄCY RODZICE, współpracująca od lat z PLM).

28 czerwca 2017 r. – Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Sejmu RP

Dr Paweł Rutkowski wygłosił 27 czerwca referat zatytułowany "PJM i SJM z perspektywy lingwistycznej" w trakcie Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpienie kierownika PLM było wstępem do dyskusji nad potrzebą zmian w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, w której wzięli udział przedstawiciele kilku ministerstw, organizacji i stowarzyszeń osób głuchych i CODA oraz przewodnicząca Zespołowi poseł Kornelia Wróblewska. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie krokiem do dalszej współpracy jak największej liczby środowisk zainteresowanych prawami komunikacyjnymi osób migających.

22 czerwca 2017 r. – konferencja FEAST

Magda Schromová z Pracowni Lingwistyki Migowej oraz Justyna Kotowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczestniczą właśnie w konferencji ‘Formal and Experimental Advances in Sign Language Theory’ (FEAST) odbywającej się na Islandii. 21 czerwca zaprezentowały podczas obrad poster p.t. "Executive function in deaf native signing children: the relationship of language experience and cognition", opracowany we współpracy z Bencie Woll, Rosalindą Herman, Marią Kielar-Turską i Joanna Łachetą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia i zapoznania się ze stroną internetową konferencji.

20 czerwca 2017 r. – konferencja OHBM

Miło nam poinformować, że w trakcie prestiżowej konferencji "The Organization for Human Brain Mapping (OHBM) Annual Meeting", która odbędzie się w Vancouver w Kanadzie, zaprezentowane zostaną dwa plakaty podsumowujące współpracę Pracowni Lingwistyki Migowej z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego:

- Task-specific reorganization of the auditory cortex in deaf humans (27 czerwca 2017 r., autorzy: Łukasz Bola, Maria Zimmermann, Piotr Mostowski, Katarzyna Jednoróg, Artur Marchewka, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed)

- Time-course of semantic processing in hearing adults during Polish Sign Language acquisition: A longitudinal study (29 czerwca 2017 r., autorzy: Anna Banaszkiewicz, Jacek Matuszewski, Łukasz Bola, Michał Szczepanik, Bartosz Kossowski, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed, Karen Emmorey, Katarzyna Jednoróg, Artur Marchewka)

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

Subscribe to RSS - admin - blog