admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

19 września 2017 r. – konferencja eLex 2017

Dr Paweł Rutkowski przebywa obecnie w Holandii na konferencji eLex Conference 2017. Z radością informujemy, że wykład "Sign language as a challenge to electronic lexicography: The Corpus-based Dictionary of Polish Sign Language and beyond", który wygłosi jutro (20 września) o g. 17:00 transmitowany będzie na żywo (wraz z tłumaczeniem na IS) na kanale YouTube konferencji.

Zapraszamy do oglądania!

15 września 2017 r. – materiały edukacyjne do IV i VII klasy szkoły podstawowej

Z radością informujemy, że w Systemie Informacji Oświatowej MEN są już dostępne materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym tłumaczenia w polskim języku migowym), które zostały opracowane przez Pracownię Lingwistyki Migowej na podstawie 12 podręczników do klasy IV (matematyka, język polski, historia, przyroda) i klasy VII (matematyka, język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, fizyka, chemia, geografia) szkoły podstawowej.

Zachęcamy do informowania o tych materiałach nauczycieli i rodziców dzieci głuchych.

Więcej informacji tutaj.

25 sierpnia 2017 r. – artykuł w "Horyzontach Wychowania"

W najnowszym numerze pisma "Horyzonty Wychowania" ukazał się artykuł Sylwii Łozińskiej i Pawła Rutkowskiego zatytułowany "Język migowy źródłem pamięci społecznej Głuchych".

Zachęcamy do lektury.

19 sierpnia 2017 r. – KSPJM na portalu dictionaryportal.eu

Do międzynarodowego portalu dictionaryportal.eu (stanowiącego bazę danych poświęconą najważniejszym współczesnym słownikom europejskim) zostały w ostatnich dniach dodane informacje na temat Korpusowego Słownika Polskiego Języka Migowego:
Przy okazji przypominamy, że w standardzie ISO 639-3 międzynarodowy kod oznaczający PJM to "pso": https://www.ethnologue.com/language/pso

1 sierpnia 2017 r. – artykuł w "Kernerman Dictionary News"

Najnowszy numer pisma "Kernerman Dictionary News" (poświęconego aktualnościom leksykograficznym) informuje o przyznaniu drowi Pawłowi Rutkowskiemu nagrody im. Adama Kilgarriffa. W numerze tym opublikowano także tekst Pawła Rutkowskiego zatytułowany "The Corpus of Polish Sign Language and the Corpus-based Dictionary of Polish Sign Language". Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

25 lipca 2017 r. – konferencja w Birmingham

24 lipca jednym z wystąpień plenarnych w trakcie międzynarodowych warsztatów "Corpus-based approaches to sign language linguistics: Into the second decade" był referat zatytułowany "Lexical frequency in Polish Sign Language: A corpus-based study" (autorstwa Piotra Mostowskiego, Joanny Filipczak, Anny Kuder i Pawła Rutkowskiego). Przedstawiał on najważniejsze obserwacje dotyczące częstości występowania poszczególnych znaków PJM w korpusie tego języka. Co ciekawe, w trakcie warsztatów okazało się, że tworzony przez PLM korpus PJM zrównał się ostatnio w liczbie zaanotowanych znaków z największym korpusem migowym świata, czyli opracowywanym w Hamburgu korpusem DGS. Oba korpusy mają obecnie po 425 000 zaanotowanych znaków.
Warsztaty dotyczące języków migowych (z udziałem czołowych specjalistów w zakresie lingwistyki korpusowej) są częścią konferencji "9th International Corpus Linguistics Conference", odbywającej się w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

21 lipca 2017 r. – warsztaty dla nowych anotatorów

Lato w pełni, studenci na wakacjach, a Uniwersytet pusty, ale my nie zwalniamy tempa. Dziś odbyły się warsztaty dla kandydatów na anotatorów. Nasi potencjalni współpracownicy dowiedzeli się, czym jest i jak wygląda korpus PJM i poznali tajniki pracy przy procesie anotacji.

14 lipca 2017 r. – "Nasz język polski 3.2"

Jest już dostępna najnowsza książka do wczesnoszkolnej edukacji językowej "Nasz język polski 3.2" autorstwa Emilii Danowskiej-Florczyk i Piotra Mostowskiego. Książka przeznaczona przede wszystkim do pracy z uczniami głuchymi, którzy nie opanowali języka polskiego w takim stopniu, jak ich słyszący rówieśnicy.

Zachęcamy do informowania o niej nauczycieli pracujących z dziećmi głuchymi.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!

3 lipca 2017 r. – Wysoko zawieszona poprzeczka

W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym Uniwersytet Warszawski przedstawia nauczycieli akademickich różnych Wydziałów UW. W dzisiejszym odcinku cyklu prezentowana jest sylwetka naszego kierownika, dra Rutkowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Subscribe to RSS - admin - blog