admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

14 lipca 2017 r. – "Nasz język polski 3.2"

Jest już dostępna najnowsza książka do wczesnoszkolnej edukacji językowej "Nasz język polski 3.2" autorstwa Emilii Danowskiej-Florczyk i Piotra Mostowskiego. Książka przeznaczona przede wszystkim do pracy z uczniami głuchymi, którzy nie opanowali języka polskiego w takim stopniu, jak ich słyszący rówieśnicy.

Zachęcamy do informowania o niej nauczycieli pracujących z dziećmi głuchymi.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!

3 lipca 2017 r. – Wysoko zawieszona poprzeczka

W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym Uniwersytet Warszawski przedstawia nauczycieli akademickich różnych Wydziałów UW. W dzisiejszym odcinku cyklu prezentowana jest sylwetka naszego kierownika, dra Rutkowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

29 czerwca 2017 r. – Małgorzata Talipska przewodniczącą Polskiej Rady Języka Migowego

Z wielką radością informujemy, że przewodniczącą Polskiej Rady Języka Migowego (organu doradczego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) II kadencji (na lata 2017-2021) została Małgorzata Talipska, prezes Instytutu Spraw Głuchych, sekretarz Instytutu Polskiego Języka Migowego, a także członek zespołu PLM. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Członkami PRJM zostali także m.in. dr Paweł Rutkowski (kierownik PLM) oraz dr Małgorzata Czajkowska-Kisil (prezes Stowarzyszenia CODA POLSKA. SŁYSZĄCE DZIECI – NIESŁYSZĄCY RODZICE, współpracująca od lat z PLM).

28 czerwca 2017 r. – Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Sejmu RP

Dr Paweł Rutkowski wygłosił 27 czerwca referat zatytułowany "PJM i SJM z perspektywy lingwistycznej" w trakcie Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpienie kierownika PLM było wstępem do dyskusji nad potrzebą zmian w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, w której wzięli udział przedstawiciele kilku ministerstw, organizacji i stowarzyszeń osób głuchych i CODA oraz przewodnicząca Zespołowi poseł Kornelia Wróblewska. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie krokiem do dalszej współpracy jak największej liczby środowisk zainteresowanych prawami komunikacyjnymi osób migających.

22 czerwca 2017 r. – konferencja FEAST

Magda Schromová z Pracowni Lingwistyki Migowej oraz Justyna Kotowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczestniczą właśnie w konferencji ‘Formal and Experimental Advances in Sign Language Theory’ (FEAST) odbywającej się na Islandii. 21 czerwca zaprezentowały podczas obrad poster p.t. "Executive function in deaf native signing children: the relationship of language experience and cognition", opracowany we współpracy z Bencie Woll, Rosalindą Herman, Marią Kielar-Turską i Joanna Łachetą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia i zapoznania się ze stroną internetową konferencji.

20 czerwca 2017 r. – konferencja OHBM

Miło nam poinformować, że w trakcie prestiżowej konferencji "The Organization for Human Brain Mapping (OHBM) Annual Meeting", która odbędzie się w Vancouver w Kanadzie, zaprezentowane zostaną dwa plakaty podsumowujące współpracę Pracowni Lingwistyki Migowej z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego:

- Task-specific reorganization of the auditory cortex in deaf humans (27 czerwca 2017 r., autorzy: Łukasz Bola, Maria Zimmermann, Piotr Mostowski, Katarzyna Jednoróg, Artur Marchewka, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed)

- Time-course of semantic processing in hearing adults during Polish Sign Language acquisition: A longitudinal study (29 czerwca 2017 r., autorzy: Anna Banaszkiewicz, Jacek Matuszewski, Łukasz Bola, Michał Szczepanik, Bartosz Kossowski, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed, Karen Emmorey, Katarzyna Jednoróg, Artur Marchewka)

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

11 maja 2017 r. – nagroda dla prof. Świdzińskiego

Niezwykle miło nam poinformować, że Pan Profesor Marek Świdziński otrzymał dziś Nagrodę im. Jana Baudouina de Courtenay za całokształt pracy naukowej - ze szczególnym uwzględnieniem wielkiego wkładu w rozwój badań nad polskim językiem migowym. Dla wielu członków zespołu Pracowni Lingwistyki Migowej Pan Profesor to nie tylko mistrz i nauczyciel, ale także niezawodny przyjaciel. W tym uroczystym dniu serdecznie gratulujemy!

10 maja 2017 r. – "Prawo do języka"

Informujemy, że w LXVI tomie Zeszytów Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji opublikowany został wykład dra Pawła Rutkowskiego inaugurujący na Uniwersytecie Warszawskim rok akademicki 2016/2017. Załączamy tekst i zapraszamy do zapoznania się z nim.

30 kwietnia 2017 r. – Linguistics Prague 2017

W dniach 27-29 kwietnia Joanna Filipczak i Monika Krawczyk oraz Magda Schromová i Justyna Kotowicz reprezentowały Pracownię na konferencji "Linguistics Prague 2017" , prezentując dwa postery: "Grammatical status of the pointing sign “THIS” in Polish Sign Language (PJM) – corpusbased study" oraz "Relationship between executive function and sign language skills in bilingual deaf children".

Subscribe to RSS - admin - blog