admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

11 maja 2017 r. – nagroda dla prof. Świdzińskiego

Niezwykle miło nam poinformować, że Pan Profesor Marek Świdziński otrzymał dziś Nagrodę im. Jana Baudouina de Courtenay za całokształt pracy naukowej - ze szczególnym uwzględnieniem wielkiego wkładu w rozwój badań nad polskim językiem migowym. Dla wielu członków zespołu Pracowni Lingwistyki Migowej Pan Profesor to nie tylko mistrz i nauczyciel, ale także niezawodny przyjaciel. W tym uroczystym dniu serdecznie gratulujemy!

10 maja 2017 r. – "Prawo do języka"

Informujemy, że w LXVI tomie Zeszytów Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji opublikowany został wykład dra Pawła Rutkowskiego inaugurujący na Uniwersytecie Warszawskim rok akademicki 2016/2017. Załączamy tekst i zapraszamy do zapoznania się z nim.

30 kwietnia 2017 r. – Linguistics Prague 2017

W dniach 27-29 kwietnia Joanna Filipczak i Monika Krawczyk oraz Magda Schromová i Justyna Kotowicz reprezentowały Pracownię na konferencji "Linguistics Prague 2017" , prezentując dwa postery: "Grammatical status of the pointing sign “THIS” in Polish Sign Language (PJM) – corpusbased study" oraz "Relationship between executive function and sign language skills in bilingual deaf children".

18 kwietnia 2017 r. – współpraca z LOBI IBD PAN

Trwa współpraca Pracowni Lingwistyki Migowej UW z Pracownią Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. W kwietniu na konferencji Learning and Plasticity (LaP) w Äkäslompolo w Finlandii zaprezentowany został plakat zatytułowany „Time-course of semantic processing in hearing adults during Polish Sign Language acquisition: A longitudinal study”. Omawia on pierwsze wyniki badania dotyczącego nabywania PJM przez osoby słyszące. Poza badaczami warszawskimi w pracach tych uczestniczą także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i San Diego State University (autorzy plakatu przedstawionego w Finlandii to Anna Banaszkiewicz, Jacek Matuszewski, Łukasz Bola, Michał Szczepanik, Bartosz Kossowski, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed, Karen Emmorey, Katarzyna Jednoróg i Artur Marchewka).

13 kwietnia 2017 r. – przerwa Świąteczna

Pracownia Lingwistyki Migowej składa najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt. Niech ten wiosenny czas będzie dla Państwa czasem odpoczynku i miłych spotkań w gronie najbliższych.
Cały skład PLM udaje się na krótką przerwę, żeby naładować baterie, ale już w przyszłym tygodniu wraca ze zdwojoną energią do realizowania wszystkich naszych projektów.

8 kwietnia 2017 r. – posiedzenie grupy "Language and Rights"

Dr Paweł Rutkowski uczestniczył 6 kwietnia w Brukseli w posiedzeniu grupy roboczej "Language and Rights" Europejskiej Rady Języków. Na jego wniosek grupa postanowiła wśród swoich priorytetów obok praw językowych imigrantów (na których mają koncentrować się jej prace) uwzględnić także prawa językowe osób migających.

5 kwietnia 2017 r. – Europejski Kongres Języków Obcych

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych – PASE organizuje w dniach 12-14 maja 2017 r. III Europejski Kongres Języków Obcych pt.: "From good to great. Innovation, Inspiration, Culture". Jednym z prelegentów będzie dr Paweł Rutkowski, który wygłosi wystąpienie "Komunikacja migowa jako język obcy".
Więcej informacji na stronie wydarzenia.

25 marca 2017 r. – koniec wizyty prof. Rathmanna

W ramach Honorowego Stypendium Naukowego im. Aleksandra von Humboldta nadawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej przebywał z wizytą w Warszawie w dniach 6-24 marca prof. Christian Rathmann z Uniwersytetu w Hamburgu. Pobyt profesora na naszym Uniwersytecie okazał się niezwykle owocny - odbyły się liczne spotkania robocze, sesje nagraniowe, wykłady, omawiano wspólne plany badawcze na przyszłość. Nie możemy doczekać się kolejnej wizyty, która już bardzo niedługo.
Dziękujemy za te trzy tygodnie!

16 marca 2017 r. – wykład prof. Rathmanna

Dziękujemy prof. Rathmannowi za wczorajszy inspirujący wykład na temat poziomów biegłości językowej w językach migowych! Dziękujemy Państwu za liczne przybycie i mamy nadzieję, że było to dla Państwa wartościowe wydarzenie.
Na wczorajsze spotkania robocze przyjechała do nas aż z Krakowa dr Justyna Kotowicz, aby porozmawiać z prof. Rathmannem na temat badań prowadzonych w oparciu o SRT (Sentence Reproduction Test). Dziękujemy za odwiedziny!

Subscribe to RSS - admin - blog