admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

18 kwietnia 2017 r. – współpraca z LOBI IBD PAN

Trwa współpraca Pracowni Lingwistyki Migowej UW z Pracownią Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. W kwietniu na konferencji Learning and Plasticity (LaP) w Äkäslompolo w Finlandii zaprezentowany został plakat zatytułowany „Time-course of semantic processing in hearing adults during Polish Sign Language acquisition: A longitudinal study”. Omawia on pierwsze wyniki badania dotyczącego nabywania PJM przez osoby słyszące. Poza badaczami warszawskimi w pracach tych uczestniczą także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i San Diego State University (autorzy plakatu przedstawionego w Finlandii to Anna Banaszkiewicz, Jacek Matuszewski, Łukasz Bola, Michał Szczepanik, Bartosz Kossowski, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed, Karen Emmorey, Katarzyna Jednoróg i Artur Marchewka).

13 kwietnia 2017 r. – przerwa Świąteczna

Pracownia Lingwistyki Migowej składa najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt. Niech ten wiosenny czas będzie dla Państwa czasem odpoczynku i miłych spotkań w gronie najbliższych.
Cały skład PLM udaje się na krótką przerwę, żeby naładować baterie, ale już w przyszłym tygodniu wraca ze zdwojoną energią do realizowania wszystkich naszych projektów.

8 kwietnia 2017 r. – posiedzenie grupy "Language and Rights"

Dr Paweł Rutkowski uczestniczył 6 kwietnia w Brukseli w posiedzeniu grupy roboczej "Language and Rights" Europejskiej Rady Języków. Na jego wniosek grupa postanowiła wśród swoich priorytetów obok praw językowych imigrantów (na których mają koncentrować się jej prace) uwzględnić także prawa językowe osób migających.

5 kwietnia 2017 r. – Europejski Kongres Języków Obcych

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych – PASE organizuje w dniach 12-14 maja 2017 r. III Europejski Kongres Języków Obcych pt.: "From good to great. Innovation, Inspiration, Culture". Jednym z prelegentów będzie dr Paweł Rutkowski, który wygłosi wystąpienie "Komunikacja migowa jako język obcy".
Więcej informacji na stronie wydarzenia.

25 marca 2017 r. – koniec wizyty prof. Rathmanna

W ramach Honorowego Stypendium Naukowego im. Aleksandra von Humboldta nadawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej przebywał z wizytą w Warszawie w dniach 6-24 marca prof. Christian Rathmann z Uniwersytetu w Hamburgu. Pobyt profesora na naszym Uniwersytecie okazał się niezwykle owocny - odbyły się liczne spotkania robocze, sesje nagraniowe, wykłady, omawiano wspólne plany badawcze na przyszłość. Nie możemy doczekać się kolejnej wizyty, która już bardzo niedługo.
Dziękujemy za te trzy tygodnie!

16 marca 2017 r. – wykład prof. Rathmanna

Dziękujemy prof. Rathmannowi za wczorajszy inspirujący wykład na temat poziomów biegłości językowej w językach migowych! Dziękujemy Państwu za liczne przybycie i mamy nadzieję, że było to dla Państwa wartościowe wydarzenie.
Na wczorajsze spotkania robocze przyjechała do nas aż z Krakowa dr Justyna Kotowicz, aby porozmawiać z prof. Rathmannem na temat badań prowadzonych w oparciu o SRT (Sentence Reproduction Test). Dziękujemy za odwiedziny!

15 marca 2017 r. – wizyty prof. Rathmanna ciąg dalszy

Warszawska wizyta prof. Rathmanna przebiega bardzo owocnie, ofituje w spotkania robocze z członkami naszego zespołu oraz w sesje nagraniowe mające na celu pozyskiwaniu danych językowych od natywnych użytkowników PJM.
A to dopiero połowa pobytu profesora na naszym Uniwersytecie!

14 marca 2017 r. – konferencja eLex 2017

Miło nam poinformować, że dr Paweł Rutkowski został zaproszony do wygłoszenia wykładu plenarnego w trakcie jednej z najważniejszych konferencji leksykograficznych świata - eLex 2017 (Electronic lexicography in the 21st century: Lexicography from Scratch).
Więcej informacji na ten temat tutaj.

13 marca 2017 r. – szukamy głuchych kobiet do badania FMRI i TMS

Pracownia Lingwistyki Migowej UW wraz z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M.Nenckiego poszukują ochotników do wzięcia udziału w badaniach rezonansem FMRI i TMS.
Szukamy głuchych kobiet (z głuchych rodzin), praworęcznych, w wieku 20-30 lat.
Badanie trwa 2 dni. Za udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie.
Osobom spoza Warszawy zwracamy koszty podróży oraz oferujemy nocleg na terenie Instytutu.
Szczegółowe informacje i wersja PJM tutaj.
Kontakt: piotr.mostowski@uw.edu.pl

Subscribe to RSS - admin - blog