admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

30 stycznia 2017 r. – Language and Rights

Dr Paweł Rutkowski został członkiem grupy roboczej „Language and Rights” powołanej przez Europejską Radę Języków (Conseil Européen pour les Langues / European Language Council). Będzie się ona zajmować problematyką praw językowych, a w szczególności prawami komunikacyjnymi osób, które nie posługują się biegle językiem kraju, w którym przebywają - imigrantów, uchodźców i azylantów, turystów, ale także mniejszości językowych (w tym m.in. Głuchych). Przypadki nierespektowania tych praw przez właściwe organy można uznać za naruszenia zasad zawartych w dokumentach międzynarodowych, takich jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Europejska Konwencja Praw Człowieka i Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

27 stycznia 2017 r. – "Supełkowe ABC"

Paweł Rutkowski wystąpił jako ekspert w kilku odcinkach programu "Supełkowe ABC" w TVP ABC (odc. 73, 75, 79, 81, 83, 87, 88). Stałym konsultantem programu jest także związana z PLM dr Małgorzata Czajkowska-Kisil.
Polecamy go migającym dzieciom i ich rodzicom! Poszczególne odcinki można znaleźć pod tym adresem.

Audycja w Radiu TOK FM

Audycja red. Cezarego Łasiczki w Radiu TOK FM, której gościem był dr Paweł Rutkowski (23 stycznia 2017 r.).

26 stycznia 2017 r. – wywiad w radiu TOK FM

23 stycznia Paweł Rutkowski był gościem red. Cezarego Łasiczki w Radiu TOK FM. Oto link do rozmowy. A poniżej plik z transkrypcją całej audycji. Zapraszamy do słuchania i czytania.

25 stycznia 2017 r. – nowe transkrypcje

Na naszej stronie internetowej są już dostępne trzy nowe transkrypcje: audycji radiowej z 12 sierpnia, programu telewizyjnego Misja: Integracja z 6 sierpnia i wykładu "Prawo do języka", inaugurującego rok akademicki 2016/2017.
Zapraszamy do czytania.

Wywiad w "Gazecie Wyborczej"

Wywiad z Pawłem Rutkowskim w "Gazecie Wyborczej" (20 stycznia 2017 r.).

24 stycznia 2017 r. – wywiad z dr. Rutkowskim

W ostatnich dniach ukazał się w "Gazecie Wyborczej" obszerny wywiad z Pawłem Rutkowskim (kierownikiem PLM) zatytułowany "Język ludzki i nieludzki. Jak rozmawiać z Marsjaninem". Polecamy lekturę.

23 stycznia 2017 r. – żegnamy profesora Johnstona

Bardzo dziękujemy profesorowi Johnstonowi za wizytę w Warszawie. Wszystkie spotkania jak zwykle były bardzo cenne i owocne -- mnóstwo się nauczyliśmy. A cały pobyt profesora zakończyliśmy symbolicznie w piątek na Krakowskim Przedmieściu podczas nieformalnego spotkania z członkami PLM.

20 stycznia 2017 r. – artykuły na temat badania neurobiologicznego

Miło nam poinformować, że powstają kolejne artykuły dotyczące neurobiologicznego badania, o którym pisaliśmy kilka dni temu, a którego wyniki zostały opublikowane w czołowym piśmie naukowym świata "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)" – periodyku wydawanym przez United States National Academy of Sciences.
Zapraszamy do zapoznania się z tekstami opublikowanymi w: Gazecie Wyborczej i Newsweek'u.

Subscribe to RSS - admin - blog