admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

16 listopada 2017 r. – multimedialny kurs PJM dla klas I-III

Pracownia Lingwistyki Migowej realizuje na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej projekt polegający na opracowaniu multimedialnego kursu polskiego języka migowego (PJM) dla uczniów klas I-III. Kurs będzie się składał z czterech części, obejmując dwa poziomy biegłości językowej (A1 i A2). Materiały opracowywane są przez zespół ekspercki w składzie: Joanna Filipczak, Monika Grabowska-Dobrowolska i Małgorzata Lilmanówka. Obecnie trwają nagrania tekstów w PJM, w których udział biorą Monika Krawczyk, Artur Werbel i Joanna Łacheta. Niezmiernie się cieszymy, że możemy tworzyć coraz więcej materiałów dla głuchych uczniów! Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z ostatnich nagrań.

11 listopada 2017 r. – konferencja TechLING’17

10 listopada 2017 r. w trakcie organizowanej przez Uniwersytet Boloński (czyli najstarszą uczelnię Europy) w Forlì konferencji "2nd International Conference on Languages, Linguistics and Technology: New Trends in Language Teaching, Interpreting and Translation – TechLING’17" zaprezentowany został referat zatytułowany "Corpus data as a basis for translating textbooks for deaf pupils into Polish Sign Language" autorstwa Pawła Rutkowskiego i Piotra Mostowskiego.

31 października 2017 r. – artykuł w czasopismie "Trendy"

W najnowszym numerze czasopisma "Trendy" ukazał się artykuł "Polski język migowy narzędziem przeciwdziałania wykluczeniu" autorstwa Pawła Rutkowskiego i Piotra Mostowskiego.

Zapraszamy do lektury!

30 października 2017 r. – konferencja stowarzyszenia PASE

21 października 2017 dr Paweł Rutkowski był gościem konferencji "Nauczanie języków obcych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi", na której wygłosił referat zatytułowany "Kształcenie językowe dzieci migających". Organizatorem konferencji było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

29 października 2017 r. – adaptacje na zlecenie MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w ostatnich dniach o dopuszczeniu do użytku szkolnego dwóch adaptacji dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które opracowała Pracownia Lingwistyki Migowej.

Zachęcamy do korzystania z tych podręczników!

18 października 2017 r. – wykład z konferencji eLex

Wykład "Sign language as a challenge to electronic lexicography: The Corpus-based Dictionary of Polish Sign Language and beyond", który Paweł Rutkowski wygłosił w trakcie konferencji eLex 2017 w holenderskiej Lejdzie, został opublikowany (wraz z tłumaczeniem na IS) w serwisie

10 października 2017 r. – konferencja SIGN8

Marek Śmietana, Paweł Rutkowski i Anna Kuder z Pracowni uczestniczą właśnie w konferencji SIGN8 we Florianopolis w Brazylii. Ich referat zatytułowany jest "Multi-layered linguistic annotation of the corpus of Polish Sign Language (PJM)". Językami wykładowymi konferencji są International Sign oraz brazylijski język migowy (Libras).
Kolejna edycja konferencji najprawdopodobniej odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie, już teraz serdecznie na nią zapraszamy!

9 października 2017 r. – wykład w IPI PAN

Na kanale YouTube Instytutu Podstaw Informatyki PAN dostępne jest już nagranie z wykładu dra Rutkowskiego pt. "Polski język migowy z perspektywy lingwistyki korpusowej" wygłoszonego na spotkaniu Zespołu Inżynierii Lingwistycznej, które miało miejsce 2 października.

Subscribe to RSS - admin - blog