2 października 2017 r. – wizyta w Budapeszcie

W dniach 25-29 września dr Paweł Rutkowski był gościem Wydziału Pedagogiki Specjalnej im. G. Bárcziego na Uniwersytecie Eötvösa Loránda w Budapeszcie. Poza wykładami i rozmowami z naukowcami (surdopedagogami i kognitywistami), w programie tej wizyty przewidziano także spotkania w budapeszteńskiej szkole dla głuchych i w Departamencie Niepełnosprawności Ministerstwa Zasobów Ludzkich (odpowiedzialnego m.in. za edukację). Dr Paweł Rutkowski zaprezentował tam materiały edukacyjne w PJM, które zespół Pracowni Lingwistyki Migowej przygotowuje od trzech lat na zlecenie MEN. Spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym przyjęciem. Materiałów tego typu brakuje na Węgrzech, a od 1 września tego roku obowiązuje tam prawo, które nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia każdemu dziecku z ubytkiem słuchu możliwości edukacji dwujęzycznej.